Mezinárodní turnaj v Německu

     Předposlední červencový víkend se naši mladí chrastavští fotbalisté vydali do partnerského města Eichstättu v Německu poměřit své síly v mezinárodním fotbalovém turnaji v kategorii U11 a U15. Mladší kategorii reprezentovali Martin Adámek, Jan Bláha, Martin Fiala, Jan Doležal, Václav Pelc, Šimon Mucha, Matěj Rožec, Antonín Severa a Filip Grusman, starší kategorii Jiří Hájek, Radovan Šnýdl, Marek Souček, Daniel Zah, Jakub Hille, Dominik Wolf, Tomáš Pavelka, Petr Fedák, Michal Suchánek, Martin Tajbr, Dominik Šupol a Dalibor Heblák. Oba týmy doprovázeli trenéři Josef Adámek, Vladimír Šnýdl, Jiří Doležal a Petr Grusman.

     Odjeli jsme již v pátek dopoledne a cesta trvala přes šest hodin. Eichstätt je historické univerzitní město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Cesta proběhla bez problémů a odpoledne jsme šťastně dorazili. Pořadatelé nás srdečně přivítali, ubytování jsme měli zajištěno v místní boxerské tělocvičně. Po zabydlení jsme se autobusem přemístili do areálu, ve kterém jsme měli připravenou večeři a ve kterém jsme si mohli zatrénovat. Přálo nám krásné počasí a tak jsme si páteční večer všichni náramně užili. Po tréninku jsme procházkou navštívili centrum města, kde jsme zrelaxovali a den jsme zakončili sladkou tečkou v podobě výborné italské zmrzliny.

     V sobotu ráno jsme se opět autobusem vydali do sportovního areálu, kde jsme naše svěřence rozcvičili a lehce jsme potrénovali. Již od rána pražilo slunce. Po slavnostním zahájení, proslovu starosty města Eichstättu pana Andrease Steppbergera a zaznění státních hymen začal turnaj. Hrálo se paralelně na dvou hřištích a čekali nás soupeři z Německa, Polska a Itálie. Nervozita byla značná.

     V mladší kategorii se utkalo 6 týmů rozdělených do dvou skupin. Výherci skupin pak hráli semifinále a finále. Naši mladší kluci byli hned od počátku zakřiknutí, jako by bez energie a chuti vyhrát. To se promítlo ve výsledku. Po dvou prohraných utkáních jsme rázem bojovali o umístění na pátém místě. Hned z počátku jsme dostali smolné dvě branky a štěstí se nám tak obloukem vyhýbalo. V tomto posledním zápase kluci bojovali a v posledních minutách a z posledních sil skóre vyrovnali. Následovali penalty. Výborný Václav Pelc v brance propustil za svá záda z pěti pokusů pouze dvě střely. Za nás proměnili penaltu Filip Grusman a opět Václav Pelc. Po nerozhodném výsledku následovala poslední penalta, ve které měl větší štěstí soupeř. I tak ale bylo poslední utkání velkým fotbalovým zážitkem a klukům patří náš dík.

     Ve starší kategorii bylo pět týmů a hrál každý s každým. V prvním utkání jsme bohužel prohráli o jednu branku. V dalším zápase jsme inkasovali dva góly a opět jsme prohráli. Proti týmu z Itálie jsme však od počátku byli lepší a to se proměnilo ve výsledném skóre 5:0. Za zmínku stojí dva góly vstřelené Dominikem Wolfem z rohových kopů v rozpětí pěti minut. I rozhodčí „vyseknul“ poklonu. Naším nejlepším střelcem byl Michal Suchánek, který v celém turnaji uštědřil soupeři šest gólů. Hezká podívaná byla i na naše obránce, kde Radovan Šnýdl ukázal několik pěkných obranných zákroků. Na pravém křídle pak několikrát předvedl Martin Tajbr fantastické zrychlení s balónem a průnik prakticky přes celé hřiště. Třetí místo tak bylo zasloužené a rovněž našim starším svěřencům patří poděkování.

     Po skončení turnaje proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků, předání cen a medailí starostou města Eichstättu. Následovala volná zábava a večeře. Navečer jsme opět vyrazili do centra města na ještě lepší zmrzlinu, která po parném sobotním dni výtečně chutnala. V neděli ráno jsme se po snídani rozloučili s pořadateli, kteří se o nás výborně starali a vydali se domů.

     Velké poděkování patří trenérům, hráčům, ale i Davidovi Bednářovi, který nás bezpečně dopravil na turnaj i zpět. Příští rok nás čeká turnaj partnerských měst v Chrastavě. Věříme, že na něm ukážeme lepší výsledky a že nás přijdete podpořit.

Petr Grusman

Video TV Chrastava

Fotogalerie